یکشنبه 05 خرداد 1398

Enter Title

 

 

مسجد جامع ورامین

 

مهمترین اثرتاریخی شهرستان ورامین، مسجد جامع این شهرمی باشد که نمونه کاملی ازمساجد با نقشه چهار ایوانی در دوران اسلامی و متعلق به دوران سلطان محمدخدابنده (الجاتیو)( سال 726هجری قمری )ازحکمرانان ایلخانی است . این بنای با شکوه درمرکزبافت قدیم شهرورامین واقع شده است درمعماری این مسجد می توان سه بخش مجزا را تشخیص داد.

  1. مدخل ، سر در و ایوان ورودی مسجد
  2. صحن، ایوان ها و رواق های پیرامون صحن
  3. بخش اصلی مسجد که شبستان گنبد دار ( مقصوره ) است

ویژگی شاخص مسجد جامع ورامین،تزئینات به کاررفته دربخش های مختلف بناست وشامل تزئینات نوشتاری ،هندسی و اسلیمی است که با مصالحی از گچ ،آجر ،کاشی ، رنگ ودر برخی مواقع تلفیقی از آنها به زیبائی تمام به اجرا در آمده است.

 

 

 

سر در ایوان ورودی مسجد با تزئینات مقرنس کاری و کاشیکاری جلوه خاصی داردو رواق های پیرامون صحن با تزئینات زیبا گچ بری شده است

بیشترین تزئینات بنا در قسمت جنوبی ودر مدخل ایوان و شبستان گنبد دار مسجد است . کتیبه های گچبری  و آجر کاری و محراب زیبای گچبری مسجد از شاخص های تزئینی آن است که چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند

 

این بنا با شماره 176 و تاریخ 15/10/1310در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

 

 

 

                                     روستای خاوه

این روستا در دهستان بهنام عرب جنوبی قرار دارد...

که دارای 1150 نفر جمعیت و وسعت302672 متر مربع می باشد...

برای رسیدن به این روستا که از طبیعت بکر و آثار تاریخی متعددی برخوردار است در شهرستان ورامین  باید ابتدا به شهر جوادآباد رفته و از این شهر حدود 10 کیلومتر به سمت شرق بپیمائید تا بتوانید از آثار تاریخی ، امامزاده ها و طبیعیت آن بهره مند شوید...

بقعه امامزاده سلطان سید  محمود(ع)، امامزاده علی(ع)، امامزادگان بی‌بی (ع),دو شهید والامقام ، حسینیه احمدی ها ،آب‌انبار و خیابان درختی به طول بیش از دوکیلومتر در روستای خاوه ازجمله آثار فرهنگی، مذهبی و طبیعی این روستا محسوب می‌شود...

 

 

 

آثار تاریخی روستای خاوه ...

بقعه امامزاده ( سلطان سید محمود) روستای خاوه یکی از آثار تاریخی مهم این روستاست که همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران می باشد...

از جمله آثار عهد صفوی، که در فهرست آثار ملی کشور جای گرفته است...

مقبره این امامزاده در بخش غربی روستای «خاوه»  قرار دارد و با توجه به سبک معماری به کار رفته در این بنا، می توان آن را اثری از دوران صفویه دانست...

بنای اصلی این مقبره دارای پلان مربع شکل است که در دو سمت آن، روی هم 10 طاق نما قرار دارد، و ورودی آن نیز مستطیل شکل است. گنبدی نیز بر فراز آن قرار دارد که زیر گنبد و درون اتاق اصلی، تماما گچ کاری شده است. درقسمت فوقانی بخش ورودی بنا نیز، نورگیری تعبیه شده، ودرقسمت میانه اتاق اصلی، مقبره(سلطان سید محمود (ع))قرار گرفته است....

محوطه پیرامونی آن نیز به عنوان قبرستان مورد استفاده قرار دارد ، که قدیمی ترین این مقابر, تاریخ 1210 هجری را نشان می دهد...

بقعه امامزاده علی که نسب وی به امام موسی ابن جعفر (ع) می رسد در جنوب روستای خاوه واقع شده است .

ایوان این بقعه به ابعاد ۵ در ۵/۳ متر رو به شمال واقع شده و گنبد آن دو پله ای و ارتفاع آن از سطح زمین ۷ متر است و با خشت خام و بدون هیچ گونه تزئینی احداث شده است .

این اثر مهم تاریخی در تاریخ یکم مهر ماه سال 1382 به شماره 10324 به ثبت آثار ملی رسیده است...

 

حمام قدیمی روستای خاوه یکی دیگر از آثار تاریخی این روستاست که با وجود قدمت بسیارو قرار گرفتن در فاصله 2 و نیم متری از سطح زمین از زیبایی و صلابت منحصر به فردی برخوردار می باشد ...

مدخل آن رو به شمال واقع شده و متشکل از رختکن ، آب انبار ، حوضچه ، پاشور ، خلوتخانه ، خزانه ، تون و گرمخانه می باشد...این حمام که متعلق به اوایل دوره قاجاریه است...

 

 

یکی دیگر از آثار این روستا, قلعه باستانی می باشد,که بعضا آن را هسته اولیه شکل گیری این روستا می دانند, این قلعه با ارتفاع 12 متر و وسعتی در حدود نیم هکتار است.

این اثر متعلق به دوره صفویه و یا زندیه می باشد...

 

 

 

آب انبار روستای خاوه, بدون کتیبه و با استفاده از ۲۰ پله به زیر زمین منتقل می شود و آب شرب روستائیان را تأمین می کرده است ...

این آب انبار  متعلق به دوره قاجاریه است که تا حدود سی  سال پیش نیز, مورد استفاده روستائیان قرار می گرفت...

مصالح به کار برده شده در ساخت این آب انبار آجر ، ساروج و ملات است

 

--اتاق حرم به ابعاد ۵/۴ در ۵/۴ توسط دیواره هایی با قطر یک متر احداث شده و در مجاورت آن دو اتاق قرار دارد که به عنوان محل اسکان مسافران از آن استفاده می شده است .

 

این اثر تاریخی در تاریخ ۱۲ اسفند ۸۱ به شماره ۷۶۷۱ به ثبت آثار ملی رسیده است

جاده درختی جاده خاوه . درخت زبان گنجشک

 

 

خانه های بکر و قدیمی روستای خاوه

 

 

 

 

 

 

                برج علاء الدوله(ورامین)   

آرامگاهی به صورت یک بنای منفرد در شمال مسجد جامع ورامین قرار داردکه در برخی متون به برج علاء االدین نیز معروف است . این برج از یک قسمت استوانه ای و بخش مخروطی شکل تشکیل شده است . از لحاظ تاریخی متعلق به دوره ایلخانی است . به دلیل وجود سردابه آجری در زیر اتاق اصلی، همانند اغلب بناهای آرامگاهی در ایران این برج در واقع یک ساختمان دو طبقه است . سردابه که پائینتر از سطح زمین قرار گرفته  از نظر نقشه ، طرح چلیپائی دارد . سردابه چلیپائی ورامین به گونه ای فرهنگ مهر و مهر پرستی را به ذهن  می آورد . کل ارتفاع سردابه از کف تا تیره طاق چیزی حدود 2 متر است .

این بنای تاریخی با شماره 177 و تاریخ 15/10/1310در فهرست آثار ثبت ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

 

 

 

 

 

امامزاده یحیی

: امامزاده یحیی

آرامگاه امامزاده یحیی یکی از چند اثر تاریخی دوره مغول است که همچنان در ورامین باقی مانده است (تصاویر 13 و 14). این بقعه با یک گنبد آجری در محوطه گورستان محصوری ساخته شده است. اهمیت تاریخی این بقعه مرهون تزئینات گچ بری و کتیبه برجسته آن است که به خط ثلث نگاشته شده و محراب کاشی گران‌بهایی داشته که امروزه جز کتیبه تاریخی گچ بری اثری از سایر آرایه‌های زینتی آن به چشم نمی‌خورد. ساختمان این بقعه از خارج به شکل مربع و از داخل به شکل هشت‌گوش و در گوشه‌ها و زوایا دارای طاقچه است. (قره چانلو،1372: 72). در داخل بقعه بر خلاف منظر ساده و بی‌پیرایه‌ی درون آن تزئینات گچ بری زیبایی به چشم می‌خورد که نام «ابو محمد الحسن بن المرتضی بن حسین محمد بن الحسن بن ابی زید» و تاریخ محرم سال 707 هجری بر کتیبه گچ بری آن موجود است.

این بنا دارای یک محراب نفیس و سنگ قبر و کاشی های ارزشمندی بوده است که همگی به سرقت رفته و در حال حاضر در موزه آرمیتاژ و فیلادلفیا نگهداری می شود.

بنای این امامزاده با شماره 199 وتاریخ 9/5/1312در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

یخچال روستای حصار کوچک

یخچال حصار کوچک

یخچال حصار کوچک یکی از آثار تاریخی شهرستان استان تهران است که در ابتدای ورودی روستای حصار کوچک در جنوب شرقی شهرستان ورامین واقع شده و با شهر ورامین 17 کیلومتر فاصله دارد.

این یخچال در دوره قاجاریه و با مصالحی چون خشت و گل بنا شده اما در حال حاضر با وجود این که کاملاً سالم می‌باشد، بدون استفاده مانده است.
ورودی یخچال حصار کوچک در جهت شمال قرار دارد و دارای طاق هلالی می‌باشد. این یخچال در جهت غربی و شرقی نیز دریچه‌های کوچکی دارد که احتمالاً از طریق آن‌ها، یخ‌های جمع‌آوری شده را به درون یخچال می‌ریختند.

در جریان عملیات مرمت و بازسازی که بر روی این یخچال صورت گرفت، از آجر استفاده شده است.

 

 

 

حمام  روستای ایجدانک

روستای ایجدانک از قدیمی ترین روستاهای جنوب شهر ورامین کیلومتر 8 است معنی ایج یعنی یعنی دژ و دانک به معنی کوچک می باشد. حمام از چند قسمت تشکیل شده1- رختکن2- خزانه-3-حوض پاشور4- تیون5- کوره6- آب انبار بانی ساخت حمام خزانه یخالدخان سیلسپور بوده و بانی مسجد و پپآب انبار امین السلطان میرزا علی اصغر خان بوده است که در زمان ناصرالدین شاه آن را ساخته است.

 

 

 

خانه سپهبد احمدی

این اثر مربوط به دوره اول پهلوی می باشد. دارای سه طبقه سبک ایرانی و اروپایی- به مساحت 300 متر زیربنا- در یک باغ طبیعی و دارای  سبک معماری عمارت و متعلق به  اولین سپهبد ایران امیر احمدی می باشد .

 

 

 

 

 

کاروانسرای کاشانی روستای حصار حسن بیک

 

 

یخچال علی آباد فرسوده

 

 

این یخچال مربوط به ابتدای دوره ی قاجاریه می باشد و از سه بخش دیوار سایه انداز ، مخزن و گودال آب گیری یخ تشکیل شده است . مصالح به کار رفته در این بنا آجر و ساروج می باشد.

 

 

کارخانه قند ورامین:                                                                                                                             

ساختمان تصفیه خانه کارخانه قند ورامین درسال 1313از سوی یک معمار معروف کشور روسیه به نام لئون مارکوف ساخته شده وبه تاریخ7/7/1381به شماره 6146در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

بقعه شاهزاده محمود و قلعه امیرآباد:

بقعه شاهزاده محمود دربخش جوادآباد ورامین روستای امیرآباد قرارگرفته است. در کنار این بنای آرامگاهی قلعه تاریخی امیرآباد وجود دارد،که قلعه ای روستایی می باشد.دیوار های بلند قلعه با کنگره های بالای آن وچهار برج در دوطرف دروازه قرار دارند،در بالای دروازه بالاخانه یا عالی قاپو ساخته شده است، که محل استقرار نگهبانان قلعه بوده است دردوطرف دروازه اطاقهایی جهت استقرار نگهبانان ساخته شده است.مجموعه بناهای داخل قلعه نیز به صورت قرینه احداث گردیده است.این دواثرتاریخی متعلق به دوران صفوی قاجاریه می باشند ودر فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده اند.

 

 

دشت مسیله و بند علیخان در جنوب ورامین

دشت مسیله دشتی هموار بدون هیچ گونه عارضه طبیعی از شمال به شهرستان ورامین،از جنوب به دریاچه نمک ، از غرب به کوه سفید و از شرق به ارتفاعات دروازه امام محدود می شود .

دو قسمت از این دشت به هفت لعل ها ، قسمتی سیاه پرده ، قسمتی به تله سرخ ، قسمتی به بند علیخان و قسمتی نیز به پرده زرد مشهور است .

بند علیخان که مشهورترین ناحیه این دشت است به دلیل آب بندان هائی که در فصل پائیز و زمستان به محض نخستین ریزش باران های موسمی و هجوم سیلاب ها به دشت شکل می گیرد . زیستگاه کلنی های عظیم پرندگان وحشی مهاجر آبزی کشور می شود که علاوه بر پرندگان آبزی ، گونه های خشک زی بسیار نادر و ارزشمندی چون هوبره و انواع پرندگان شکاری همزمان با پرندگان آبزی وارد شده و زمستان را تا انتها در این منطقه سپری می کنند.

 

 

اقامتگاه بوم گردی خانه کاشانه  (بخش جواد اباد)

اقامتگاه بوم گردی خانه مغاریها

 

 

اقامتگاه بوم گردی خانه عمو مش رضا روستای کویر اباد

 

 

 

 

 

 

مرکز گلاب گیری روستای محمد اباد عربها و اقامتگاه بوم گردی خانم تاجیک

 

 

 

 

 

حوزه صنایع دستی

 

 

احجام چوبی

 

رشته مینیاتور

 

رشته چرم دوزی

 

 

 

 

منبت کاری

 

 

حجاری سنگ

 

 

 

 

 

قلمزنی

 

 

 

زیور الات سنتی

 

 

 

 

تراش سنگهای قیمتی

 

مینای سفال