ﺳﻪشنبه 31 اردیبهشت 1398

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی: سرعت اشتغال در حوزه گردشگری ۲.۵ برابر سایر حوزه‌ها است

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی: سرعت اشتغال در حوزه گردشگری ۲.۵ برابر سایر حوزه‌ها است

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به رشد ۲.۵ برابری اشتغال در حوزه گردشگری گفت: در این راستا تا پایان دولت دوازدهم ۱۲۰۰ پروژه گردشگری به بهره‌برداری و واحدهای بوم‌گردی به ۳ برابر افزایش پیدا می‌کند.

 

علی‌اصغر مونسان عصر امروز 12 آبان در جلسه در نشست کارگروه میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند با اشاره به ابعاد مختلف گردشگری در کشور اظهار داشت: گردشگری در کشور دارای 3 بُعد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که در دیگر حوزه‌ها و بخش‌ها نمونه‌ای برای آن وجود ندارد.

وی بیان کرد: در بخش اقتصادی مهم‌ترین موضوع گردشگری تحرک در سایر حوزه‌ها است که برای نمونه سبب توسعه کسب و کارهای کوچک، محلی، حمل و نقل، بخش کشاورزی، صنعت و غیره شده و آن را به تحرک وا داشته و با آن می‌توان جبران عقب‌ماندگی کرد.

رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: برای توسعه گردشگری به تکنولوژی و امکانات ویژه‌ای نیاز نیست بلکه به صورت سنتی و مبتنی بر داشته‌های داخلی می‌توان به سرعت زمینه پیشرفت کشور را فراهم کرد.

گردشگری تحت‌تأثیر تهدیدات و القائات دشمن قرار ندارد

مونسان تصریح کرد: در شش ماه نخست سال علی‌رغم فضاسازی‌ها، تحریم‌ها و تهدیدات دشمن 51 درصد افزایش ورود گردشگر به داخل کشور را شاهد بودیم که این نشان می‌دهد که گردشگری تحریم‌ناپذیر بوده و تحت‌تأثیر تهدیدات و القائات دشمن قرار ندارد.

عمده گردشگران خارجی در ایران گردشگران ترکیبی هستند

وی ادامه داد: گردشگران منطقه‌ای ما عمدتاً از نوع گردشگران ترکیبی هستند که با توجه به حوزه‌های مختلف زیارتی، توریستی و بهداشتی و درمانی وارد کشور می‌شوند.

معاون میراث فرهنگی رئیس‌ جمهور با اشاره به اشتغال‌زایی در سایه توسعه گردشگری گفت: اکنون که موضوع اشتغال در صدر موضوعات کشوری قرار دارد و تمام بودجه‌ها در کارکردهای اشتغال بسته می‌شود توجه به حوزه گردشگری می‌توان به ایجاد اشتغال در حوزه خدمات کمک شایان توجهی داشته باشد.

مونسان بیان کرد: سرعت اشتغال در حوزه گردشگری 2.5 برابر به نسبت به سایر حوزه‌ها است که با اندک سرمایه‌ای می‌توان به آن ورود کرد.

وی همچنین به بُعد اجتماعی گردشگری اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین موضوعی که کشور به آن نیاز دارد و دشمن شدیداً به آن دل بسته عدم وجود امید و از بین بردن نشاط اجتماعی است که با موضوع گردشگری می‌توان تمام نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کرد.

کارکرد فرهنگی پروژه‌های گردشگری بی‌بدیل است  

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: در بخش فرهنگی نیز هیچ حوزه‌ای به اندازه گردشگری در کشور نتوانسته کارکرد فرهنگی به همراه داشته باشد چرا که هر گردشگر خارجی پس از بازگشت از ایران به یک سفیر برای حمایت از ایران تبدیل شده است.

مونسان سپس با اشاره به لزوم برخورد با پدیده زمین‌خواری تصریح کرد: دستگاه‌های دولتی باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند به بهانه توسعه گردشگری زمینه زمین‌خواری فراهم نشود.

1200 پروژه گردشگری تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد

وی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید 1900 پروژه گردشگری بالغ بر 43 هزار میلیارد تومان در حال اجراست  که پروژه‌های هتلی و جاذب گردشگری از جمله پروژه‌هایی است که مقرر شده 1200 برنامه تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری برسد.

واحدهای بوم‌گردی در کشور به 3 برابر افزایش پیدا می‌کند

معاون میراث فرهنگی رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به توسعه بوم‌گردی در مناطق جاذب گردشگر گفت: بالغ بر 600 واحد بوم‌گردی در کشور وجود دارد که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مقرر شده تا به 2000 واحد بوم‌گردی برسد که با ایجاد این تعداد 16 هزار شغل ایجاد می‌شود.

محدودیت مالی برای طرح اشتغال روستایی وجود ندارد

مونسان سپس با اشاره به طرح اشتغال روستایی بیان کرد: 12 هزار میلیارد تومان در دولت برای توسعه این امر برنامه‌ریزی شده است و این منابع در زمینه‌های مختلفی وجود دارد و هیچ‌گونه محدودیت مالی هم وجود ندارد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری شهرستان افزود: دماوند با توجه به نزدیکی به کلان‌شهر تهران زمینه‌ای مناسب برای رونق گردشگری است به ویژه اینکه گردشگری کشاورزی نیز به عنوان جاذب گردشگر به تازگی مورد توجه قرار گرفته است.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.