یکشنبه 24 آذر 1398

آثار بازگشته از موزه بزرگ خراسان با حضور مدیرکل موزه ها بازنمایی شد

آثار بازگشته از موزه بزرگ خراسان با حضور مدیرکل موزه ها بازنمایی شد

مراسم بازنمایی آثار بازگشته از موزه خراسان بزرگ همراه با رونمایی دو اثر شاخص از این مجموعه نفیس در موزه رضا عباسی برگزار شد.

 محراب کتیبه دار زرین فام شامل سه قطعه متعلق به قرن هفتم و هشتم هجری قمری و  همچنین درب چوبی لاکی با نقوش گل و برگ دوره قاجار، روز سه شنبه ۱۵ مرداد ماه ساعت ۱۲:۳۰ با حضور فریبا رحمان پور مشاور ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در امور زنان و خانواده  محمد رضا کارگر مدیر کل محترم موزه ها احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه ها (ایکوم ) معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی  گردشگری استان تهران  و جمعی از مدیران شهرداری منطقه هفت  و  با سخنرانی تخصصی توسط پژوهشگر کیانوش معتقدی (محقق دوران اسلامی و سفال های زرین فام) با موضوع معرفی مجموعه زرین فام های موزه رضا عباسی و معرفی محراب زرین فام  قرن هفتم و هشتم در موزه رضاعباسی برگزار شد

همچنین آثار به امانت داده شده به موزه بزرگ خراسان طی گزارشی توسط آفرین امامی مدیر موزه رضا عباسی معرفی و اعلام شد  به ویترین های بازگردانده شده و آماده بازدید علاقه مندان است و قرار است بخشی از آثار نادیده مخزن نیز  که با این مجموعه نفیس به موزه بزرگ خراسان امانت داده شده بود طی رویداد های مختلف رونمایی شد.

در حاشیه این برنامه از نمایشگاه آثار نگارگری جمعی از فارغ التحصیلان بانو و  هنرمند رشته های نگارگری و مرمت آثار با عنوان گروه هنری گیوا فعال در موزه رضا عباسی بازدید و معرفی شد.

حدود بیش ۵۰ هزار شی تاریخی با ارزش در موزه رضا عباسی نگهداری می شود که حدود یک هزار مورد آن در معرض دید عموم قرار دارند.

این موزه آثار هنری دوره پیش از تاریخ تا قرن ۱۳ هجری را شامل می شود که در پنج تالار به نمایش گذاشته شده است.

مجموعه‌های به نمایش در آمده در این موزه بسیار متنوع است و آثاری از هزاره ششم پیش از میلاد تا اوایل قرن بیستم یعنی پایان دوره قاجار را در بر می‌گیرد.

آثار موجود در موزه رضا عباسی براساس ترتیب زمانی به نمایش در آمده‌اند؛ بنابراین بازدید کنندگان می‌توانند سیر تکامل هنر، تمدن و فرهنگ را در ایران زمین دنبال کنند. این چینش در میان موزه‌های دیگر ایران منحصر به فرد است.

موزه رضا عباسی کاشانی سال ۱۳۵۶ در خیابان شریعتی - نرسیده به پل سید خندان تهران گشایش یافت و به یاد نقاش مشهور دوره صفوی اهل کاشان، رضا عباسی نامگذاری شد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.